Na wszystko jest odpowiednia pora i każda rzecz pod niebem ma swój właściwy czas (…) On sprawił, że wszystko jest piękne i ma swój właściwy czas

 Koheleta 3, 1. 11 BE

– która godzina ?

– za pięć dwunasta …

– biegnę, bo się spóźnię !

Tak często wygląda dialog, powtarzany przez tysiące ludzi każdego dnia. Wszyscy gdzieś biegniemy, spieszymy się, może nawet nie spostrzegliśmy, że za nami 2018 rok. Mam wrażenie, że w dzisiejszym świecie każdy kolejny rok mija szybciej, a my mamy coraz mniej czasu.

Tymczasem Bóg w swoim Słowie mówi, że wszystko ma swój czas i swoją porę, i że On wszystko pięknie uczynił.

Koniec roku i początek nowego nastraja do refleksji – jak ten czas, który dał mi Bóg wykorzystałem? Czy te 365 dni, które właśnie dobiegły końca dobrze przeżyłem i chcę wszystkim wykrzyczeć, jakie były piękne. A może był to czas bólu, płaczu i chciałem, aby ten rok, jak najszybciej odszedł w niepamięć ?

Przeszłości zmienić nie możesz. Wszystkie dobre i złe rzeczy, które wydarzyły się do tej pory, wszystkie decyzje i zdarzenia, które uczyniły nas tym, kim jesteśmy, są nieodwracalne, wpisane w historię twojego życia.

Ale z pomocą Boga możesz zmienić przyszłość.

Ktoś obliczył, że przeciętna długość życia wynosi dzisiaj 25550 dni. Jeśli mieścisz się w gronie statystycznych jednostek, prawdopodobnie tyle będzie trwało twoje życie. Ile z tych dni ci jeszcze zostało ? W co zainwestujesz swój czas ? W dużej mierze to od ciebie zależy.

Decyzje jakie podejmiesz, z czego zrezygnujesz, w co się zaangażujesz, to wszystko sprawi, że twoje życie będzie miało sens lub tego sensu będzie pozbawione.

Zostałeś stworzony przez Boga i dla Boga, i dopóki tego nie zrozumiesz, twoje życie nigdy nie nabierze sensu, choć czas mija.

Pewien człowiek zapytał starca: Jak udało ci się żyć tak długo i szczęśliwie? Staruszek wskazał na jabłoń rosnącą przed domem i powiedział: Zasadziłem to drzewo, gdy byłem młody, a teraz cieszę się jego owocami. Zbieramy to, co zasialiśmy.

Życzę, wszystkim czytającym te słowa, aby witanie Nowego Roku napełniło Was nową mocą do przynoszenia dobrych owoców.

Miejcie odwagę przeciwstawiać się złu, wprowadzajcie wszędzie pokój i miłość w atmosferze zrozumienia i zgody, aby świat wokół Was stawał się choć odrobinę lepszy. Niech nic nie zniszczy Waszej wrażliwości na dobro, prawdę, piękno i miłość.

 

Ks. Andrzej Malicki

Superintendent Naczelny

Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP

                                           

Słowo na Nowy Rok